BİR PAZAR GÜNÜ DOST ZİYARETİ

BEN VE DEĞERLİ 3 BÜYÜĞÜM, PAZAR SABAHI ERKENDEN YOLLARA DÜŞTÜK. HEDEFTE ÖNCELİK OLARAK BEŞİKTAŞLI YAHYA EFENDİ VARDI. HAFTALAR HATTA AYLARDIR İÇİMDE   YAHYA EFENDİ’Yİ GÖRME ARZUSU BİR KOR OLMUŞTU.

ŞU KOCA MEMLEKETTE(İSTANBUL), ADIM ATTIĞINIZ HER YERDE  BİR ALLAH DOSTU BULURSUNUZ VE ONUN RAHMET VE FEYZİNDEN İSTİFADE EDERSİNİZ. FAKAT BENİM İÇİN YAHYA EFENDİ ÇOK FARKLIYDI. BU SEVGİNİN KAYNAĞINDA NE  OTURUYORDU ONU HALA TAM MANASIYLA ÇÖZEBİLMİŞ DEĞİLİM.

BELKİ EVLİYA -Yİ KİRAMIN ENGİN ŞEVKAT VE MERHAMETİ. BELKİ  İSTANBUL İÇERİSİNDE OLUP,  İSTANBUL’UN ŞAŞA VE GÜRÜLTÜSÜNDEN UZAK OLUŞU. BELKİ DE  O, BOĞAZA NAZIR BİR TEPEDE, AHŞAP, CÜSSESİ KÜÇÜK, FAKAT MANEVİYATI DAĞLAR GİBİ OLAN, MODERN TABİR İLE “BUTİK  CAMİSİ” BENİ ORAYA BAĞLAMIŞTI BİLEMİYORUM. AMA BİLDİĞİM BİR ŞEY VAR Kİ, ALLAH DOSTUNUN ÖLÜSÜ VE DİRİSİ ARASINDA BİR FARKIN OLMADIĞIDIR. DİRİSİNİN YANINDA ALDIĞINIZ HAZ VE FEYİZLE,KABİRLERİNDE YATANININ YANINDA ALDIĞINIZ HAZ VE FEYZ BİRDİR.

ZATEN ONLAR ÖLMEZLER KALBİ ÖLÜ OLANLAR ONLARI ÖLÜ SANIRLAR. BU ÇAĞIN LİTERATÜRÜNDE AÇIKLAYACAK OLURSAK RUHUN ALGIDA SEÇİCİLİĞİ DİYEBİLİRİZ. YUNUS EMRE’NİN ŞU VECİZ DÖRTLÜĞÜ BU KONUYU TAM MANASIYLA AÇIKLAMAKTADIR:

BİZ ASİGİZ BİZ ÖLMEYİZ

ÇÜRÜYÜP TOPRAK OLMAYİZ

KARANLİKLARDA KALMAYİZ

BİZE LEYL-Ü NEHAR OLMAZ

YERİ GELMİŞKEN, ÜSTADIMIZIN BU KONU İLE ALAKALI BİR SOHBETİNİ SİZLERLE PAYLAŞMADAN GEÇEMEYECEĞİM “ALLAH DOSTLARI, YAŞARKEN KININDAKİ KILIÇ GİBİDİR, ÖLÜNCE ARTIK KILIÇ KININDAN SIYRILMIŞTIR. BUNDANDIR Kİ VEFATINDAN SONRA EVLİYALARIN HİMMETLERİ(YARDIMLARI) ZİYADELEŞİR(ARTAR). BEDEN, RUHUN AYAKLARINA BAĞLANMIŞ BİR ÇAPA GİBİDİR HAREKETİNİ ZORLAŞTIRIR. VEFATIYLA, RUH BEDEN ÇAPASINDAN KURTULMUŞ OLUR. BU SEBEPTEN DOLAYI HİMMETİ DE ALİ OLUR” DEMİŞTİ.

BİZDE BU SÖZLERİN BİLİNCİNDE OLARAK O KUTSİ ZATIN KABRİ ŞERİFLERİNİ EDEP İLE ZİYARET ETTİK.

BEŞİKTAŞLI YAHYA EFENDİ İLE ALAKALI BİR KISSA ŞÖYLE NAKİL EDİLMİŞTİR:

YAHYA EFENDİ’NİN HIZIR ALEYHİSSELAM İLE İMRENİLECEK BİR DOSTLUĞU VARDIR VE SIK SIK BİR ARAYA GELİRLER. KANUNİ NEREDEN DUYAR BİLİNMEZ, ISRARLA SOHBETE KATILMAK İSTER. YAHYA EFENDİ SADECE “NASİP” DER. BİR GÜN PADİŞAHLA BİRLİKTE TEBDİL-İ KIYAFET GEZİNTİYE ÇIKARLAR. KAYIKÇININ BİRİNE TAKILIP, BOĞAZA AÇILIRLAR. TEKNEYE SALI PAZARI’NDAN BOYLU POSLU, TEMİZ TERTİPLİ, İNSAN GÜZELİ BİR GENÇ BİNER. YANLARINA İLİŞİR. YAHYA EFENDİ İLE MUHABBETE BAŞLAR.

KOCA DEVLETİN YÜKÜ AĞIR OLMALIDIR. KANUNİ O GÜN NEYİ DÜŞÜNÜR BİLİNMEZ, DALGINDIR. ELİNİ SUYA SOKAR, DALGALARI OKŞAR. AMA OLACAK BU YA YÜZÜĞÜNÜ DENİZE DÜŞÜRÜR. SANDALDAKİLERE BELLİ ETMEZ, AMA ÇOK ÜZÜLÜR. YÜZÜĞÜN HATIRASI OLMALIDIR, AKLI DENİZDE KALIR. KAYIK TAM KURUÇEŞME İSKELESİNE YAKLAŞIRKEN GENÇ ELİNİ SUYA DALDIRIR VE YÜZÜĞÜ ALIP SULTANIN AVUCUNA BIRAKIR. KANUNİ ŞAŞKIN ŞAŞKIN ISLAK YÜZÜĞE BAKA DURSUN, O ÇOKTAN KAYBOLMUŞTUR.

YAHYA EFENDİ SORAR.

-HADİ BAKALIM GÖZÜN AYDIN. ARADIĞINI GÖRDÜN İŞTE.

-KİMİ?

-HIZIR ALEYHİSSELAM’I.

-HANİ NEREDE?

-BİR SAATTİR YANIMIZDAYDI.

-YOKSA O GENÇ MİYDİ?

-TA KENDİSİ!

UZUN SOLUKLU HAK ERENLERİ GEZİMİZİN BAŞLANGIÇ FİTİLİNİ YAHYA EFENDİ  HZ’LERİN DE ATEŞLEMİŞTİK. BEDENİMİZ, BU MARATONA ADEPTE OLMASI İÇİN, GEREKLİ TAKVİYELERDE BULUNMAMIZIN SİNYALİNİ VERMİŞTİ.

BU ZİYARETİN AKABİNDE SOLUĞU KÜÇÜK BİR BÖREK SALONUNDA ALDIK. ÇAY EŞLİĞİNDE MUHABBETLİ BİR SOHBET İLE BÖREKLERİMİZİ YEDİKTEN SONRA İKİNCİ DURAĞIMIZ OLAN SİLSİLEMİZİN BÜYÜKLERİNDEN MEVLANA SEYYİD HACI FEYZULLAH EFENDİ HZ’LERİNİN KABRİ ŞERİFLERİNİ ZİYARET ETTİK.

ANADOLU VELÎLERİNİN MEŞHURLARINDANDIR. İSMİ, MUHAMMED BİN ALİ’DİR. FEYZULLAH LAKABI İLE MEŞHURDUR. ŞİMDİ BULGARİSTAN SINIRLARI İÇİNDE BULUNAN SİLİSTRE’NİN SAZLI KÖYÜNDE 1805 (H.1220) SENESİNDE DOĞDU. 1876 (H.1293)’DE İSTANBUL’DA VEFÂT ETMİŞTİR.

ZAMANININ BÜYÜK ALİMLERİNDEN BİRİSİ OLUP.SADECE İNSANLARIN  MÜRŞİTLİĞİ GÖREVİ İLE VAZİFELENDİRİLMEMİŞ AYNI ZAMANDA  CİNLERİNDE MÜRŞİTLİĞİNİ YAPMIŞ EŞSİZ BİR GÜNEŞTİR.

BU MEVZU İLE İLGİLİ ŞÖYLE BİR KISSA NAKİL EDİLMİŞTİR:

BİR ZAMANLAR KONYA VÂLİSİ OLAN ALİ KEMÂL PAŞA ŞÖYLE ANLATIR: “İSTANBUL’DA BULUNAN BÂZI FİTNE VE FESÂD ZÜMRELERİ, FEYZULLAH EFENDİNİN HİZMETLERİNE, İLİM VE EVLİYÂLIK YOLUNDA ÇOK TALEBE YETİŞTİRMESİNE TAHAMMÜL EDEMEDİLER. O ZAMAN BEN MİDİLLİ’DE VÂLİ İDİM. TEVKİF EDİLMEK, ZİNDANA ATILMAK GİBİ ŞEYLER ONUN İÇİN UMURUNDA DEĞİLDİ VE HİZMETİNE DEVÂM EDİYORDU. CİN TÂİFESİNDEN ALTI BİN KİŞİYİ İRŞAD EDİP YETİŞTİRDİĞİNİ BİLİYORUM.”

FEYZULLAH EFENDİ HAKKINDA DAHA FAZLA BİLGİ ALMAK İSTERSENİZ:

http://seyyidfeyzullahefendi.wordpress.com/

FEYZULLAH EFENDİ HZ’LERİNİ ZİYARET ETTİKTEN SONRA. NEREYE GİDELİMİN HESAPLARINI YAPMAYA BAŞLAMIŞTIK. O KADAR ÇOK YER VARDI Kİ ZİYARET EDİLEBİLECEK İSTANBUL DA.SUR ALTINDA Kİ PEYGAMBER EFENDİMİZİN SAHABELERİNDEN KAAB BİN MALİK VE YANINDAKİ DİĞER SAHABE EFENDİLERİMİZİ Mİ, EFENDİMİZİ MEDİNE MİSAFİR EDEN EBU EYYÜB EL ENSARİ HZ’LERİNİ Mİ,YOKSA EYÜP MEZARLIĞINDA YATAN KÜÇÜK HÜSEYİN EFENDİDEN TUTUNDA EDİRNELİ SEYYİD MEHMET NURİYE, KAŞGARİ DERGAHININ BÜYÜKLERİNDEN UBEYDULLAHI KAŞGARİ HZ’LERİNDEN TUTUNDA ABDULKADİR GEYLANİ HZ’LERİNİN TORUNLARINDAN İSA GEYLANİ HZ’LERİNE KADAR GENİŞ BİR PORTFÖYÜMÜZ VARDI.

FAKAT BU ZAMANA KADAR, YUKARI DA SAYMIŞ OLDUĞUM BÜTÜN ALLAH DOSTLARINI ZİYARETLERİNE GİTMİŞ FEYİZ VE BEREKETLERİNİ ALMIŞTIM. GÖNÜL BİLMEDİĞİNİ KEŞF ETMEK İSTİYORDU.

O ARA AĞABEYİM HADİ EBUL VEFA HZ’LERİNE GİDELİM DEMİŞTİ. BU HABERE ÇOK SEVİNDİM. ARABAMIZIN BURNUNU, DİNLEMİŞ OLDUĞUM KISSALARINDAN DOLAYI BÜYÜK SAYGI DUYMUŞ OLDUĞUM,AYNI ZAMANDA HİÇ ZİYARETİNE GİTMEDİĞİM  EBUL VEFA HZ’LERİNE DOĞRU YÖNELMİŞTİ.

EBUL VEFA HZ’LERİNE OLAN VEFA BORCUMUZU ÖDEYECEĞİMİZİN HEYECANI SARMIŞTI BENİ. O ARA GÖK YÜZÜNDEKİ MELEKLERDE BOŞ DURMUYOR İNCE İNCE YAĞDIRDIKLARI YAĞMURLARLA  BİR KATİBİN KİTABINI,BİR KUŞUN KANADINI TEMİZLEMESİ KOLAYLIĞI İLE VEFA DİYARININ SOKAKLARINI TEMİZLİYORLARDI.

EBUL VEFA HZ’LERİNİN BAŞ UCUNA OTURUP 11 İHLAS BİR FATİHADAN  OKUDUKTAN SONRA BİRAZ GÖZLERİMİ KAPATIP DAHA ÖNCE OKUMUŞ OLDUĞUM HAYATINDAN PASAJLARI AKLIMDA CANLANDIRMAYA ÇALIŞIYORDUM.

AKLIMA GELEN ŞU KISSASINI SİZLERLE PAYLAŞMADAN GEÇEMİYECEĞİM:

EBÛL VEFA’NIN FATİH’E KARŞI HUSUSİ BİR SEVGİSİ VARDIR. ONU BİR KERE BİLE GÖRMEZ AMA GECELER BOYU DUA EDER. GENÇ SULTAN’I GÜÇLÜ TASARRUFU İLE KUŞATIR VE ONA MANEVİ ZIRH OLUR. FATİH BU HİMMETİ İLİKLERİNE KADAR HİSSEDER. RÜYALARINI NUR YÜZLÜ VELİ SÜSLER. GÜNÜN BİRİNDE DAYANAMAZ, DERGAHIN KAPISINI TIKIRDATIR. ANCAK EBÛL VEFA HAZRETLERİ ‘HAYIR!’ DER, ‘GÖRÜŞMESEK DAHA İYİ.’

KOCA SULTAN YÜZGERİ GİDERKEN MÜBÂREK HIÇKIRMAKTADIR. BİR HÜZÜNDÜR ÇÖKER MEKÂNA. TALEBELERİ MUAMMAYI ÇÖZEMEZLER. SIRADAN RUMLAR’IN BİLE KIYMET VERİLİP, BUYUR EDİLDİĞİ BİR TEKKENİN KAPISI CİHAN PADİŞAHINA NEDEN AÇILMAZ? NİTEKİM İÇLERİNDEN BİRİ DAYANAMAZ. ‘BAĞIŞLAYIN AMA EFENDİM’ DER, ‘HEM HÜNKÂRI ÜZDÜNÜZ, HEM KENDİNİZ ÜZÜLDÜNÜZ. BUNUN BİR HİKMETİ OLSA GEREK?’

MÜBÂREK ‘DOĞRU SÖYLÜYORSUN.’ DER, ‘AMA ARAMIZDAKİ MUHABBET VAZİFELERİMİZİ UNUTTURACAK KADAR FAZLA. EĞER O, SOHBETİN TADINI ALIRSA SARAYDA DURAMAZ, SULTANLIK ÇELİK ÇOMAK OYUNU GİBİ BASİT GELİR GÖZÜNE. KORKARIM TACI TAHTI BIRAKIR, DERVİŞLİĞE KALKIŞIR.’

EVET EBUL VEFA HZ’LERİ BÖYLE GENİŞ UFUKLU,MÜMİN FERASETİNE SAHİP BİR ZATTI. İSLAMIN, AĞZI ZİKİRLİ DERVİŞLERE İHTİYACI OLDUĞU GİBİ,FATİH GİBİ ADİL SULTANLARA DA İHTİYACI OLDUĞUNU BİLİYORDU. ÇÜNKÜ PEYGAMBERİMİZİN HAYATINDA SADECE DERVİŞLİK YOKTU.DÜNYA VE AHİRETİ BERABER BİR BÜTÜN HALİNDE YÜRÜTMEK GEREKTİĞİNİ BİLİYOR VE FATİHİ BU YÜZDEN DERGAHA ALMIYORDU.

EĞER TASAVVUFU SADECE DERVİŞLİK OLARAK ANLAYANLAR VARSA, KAİNATIN EFENDİSİ MUHAMMED MUSTAFA SAV’I VE KURANI KERİMİ  TAM MANASI İLE İDRAK EDEMEMİŞTİR DEMEKTİR. BU KONU HAKKINDA,  ALLAH AZZE VE CELLE  KULLARINA  BAKARA SURESİ 201 AYETİ KERİMEDE :

VE MİNHUM MEN YEKÛLU RABBENÂ ÂTİNÂ FÎD DUNYÂ HASENETEN VE FÎL ÂHİRATİ HASENETEN VE KINÂ AZÂBEN NÂR(NÂRİ).

ONLARDAN, “RABBİMİZ! BİZE DÜNYADA DA İYİLİK VER, AHİRETTE DE İYİLİK VER VE BİZİ ATEŞ AZABINDAN KORU” DİYENLER DE VARDIR.

BU AYETİ KERİMEDE DÜNYA AHİRETLE BERABER ZİKİR EDİLMİŞTİR. AYRILMAZ BİR BÜTÜNÜN PARÇALARI OLDUĞUNU İNANANLARA DUYURMUŞTUR. ALLAH HİÇ KİMSEYLE ANLAŞMA YAPMAMIŞTIR. DÜNYA SİZİN, AHİRET BENİM OLACAK DİYE. HER İKİSİ DE ALLAHINDIR MUTLAK GÜÇ VE HAKİMİYETTE KAYITSIZ ŞARTSIZ ONA AİTTİR.

EĞER MÜSLÜMANLAR HEP BERABER DERVİŞ OLSALAR, HİÇ DÜNYA HAYATINA İLİŞMESELER, DÜNYAYI İNANMAYANLARA TERK ETSELER. SANIYORLAR MI?  O DÜNYAYI TERK ETTİKLERİ KÜFÜR EHLİ ONLARI CAMİLERİNDE,ZİKİR HANELERİNDE  RAHAT BIRAKACAK. O İMAN EHLİ NESİL, KENDİ NEFSİNİ KURTARSA BİLE, YARINLARINI ŞEYTAN VE AVANELERİNİN ELİNE TESLİM EDECEKLERDİR.

BUNU ÇOK İYİ BİLEN, ÖRNEK BİR MÜRŞİT OLMAYI HAYATINA YANSITMIŞ EBUL VEFA HZ’LERİNE FATİH SULTAN MEHMET’E GÖSTERMİŞ OLDUĞU BU DAVRANIŞINDAN DOLAYI  SEVGİM BİR KAT DAHA ARTMIŞTI.

EVET BU ARA BİZİMDE YOLCULUĞUMUZUN SON DURAĞI BELLİ OLMUŞTU. EBUL VEFA HZ’LERİNİN HEMEN YUKARISINDA,İSTANBUL’UN EN HEYBETLİ TEPESİNDE YATMAKTA OLAN KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN VE GÜMÜŞHANEVİ DERGAHININ BÜYÜKLERİNİN BULUNDUĞU SÜLEYMANİYE CAMİİ MEZARLIĞI VARDI.

ÖNCE KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN’IN KABRİ ŞERİFLERİNİ ZİYARET ETTİK. TÜRBEYE GİRERKEN DİKKATİMİ KAPIDAKİ YAZI ÇEKTİ “SULEYMAN THE MAGNİFİCENT” YANİ MUHTEŞEM SÜLEYMAN. YİĞİT NAMI İLE ANILIR DERLER YA, NE NAM AMA DEMEDEN KENDİMİ ALAMADIM. BU ONUR HERHALDE KANUNİNİN NEZDİNDE TÜM OSMANLI HALKINA VERİLMİŞ YÜCE BİR PAYEDİR DİYE DÜŞÜNÜYORUM. RABBİM YİNE İNŞALLAH O PAYEYİ BU ASİL MİLLETİN EVLATLARININ GÖĞSÜNE TAKAR DEDİM VE ECDADIMLA BİR KEZ DAHA GURUR DUYDUM.

İÇERİYE GİRDİĞİMİZDE, BİZDEN BAŞKA ÜÇ KİŞİ, BİRDE KEDİ VARDI. ÇOK SICAK KANLI BİR HAYVANDI. TÜRBEDARDAN ÖĞRENDİĞİME GÖRE ORANIN KEDİSİYMİŞ. DİKKAT ÇEKİCİ BİR BİÇİMDE MIRILDANIYORDU. EVLİYA-İ KİRAMDAN BİR ZATIN KEŞFİNE GÖRE KEDİ MIRILDANIRKEN ALLAHU TEALA HAZRETLERİNİN RAHMAN VE RAHİM İSMİNİ TESBİH EDERMİŞ.

SONRA TÜRBENİN ARKA TARAFINDA BULUNAN GÜMÜŞHANEVİ DERGAHININ BÜYÜKLERİNİN KABİRLERİNİN BULUNDUĞU MEZARLIĞI ZİYARET EDEREK BAŞLANGIÇ NOKTAMIZ OLAN EVİME DOĞRU YOLA ÇIKTIK

NE DEMİŞLER: KÜLLİŞEY’İN YERCİ-U İLA ASLİHİ”  “HER ŞEY ASLINA RUCU EDER” BİZ O GÜN İLK BAŞLADIĞIMIZ YER OLAN EVİMİZE RUCU ETTİK.BİDE ASLIMIZIN ASLI OLANA RÜCÜ ETMEK VAR …..

TOPRAKTAN GELDİK TOPRAĞA GİDECEĞİZ. NE KADAR ÇOK YAŞAMA ARZUSUNA SAHİPTE OLSAK, BİZE VERİLEN KADAR YAŞAYABİLİYORUZ.ÖNEMLİ OLAN NE KADAR DÜNYADA KALDIĞIMIZ DEĞİL,BU KALDIĞIMIZ SÜRECE NASIL BİR KUL OLDUĞUMUZ. YUKARIDA ZİKİR ETTİĞİMİZ İNSANLAR YA BİR ESER BIRAKTILAR,YADA HER ŞEYDEN ÖNEMLİSİ İNSAN YETİŞTİREREK BU ALEMDEN GÖÇÜP GİTTİLER. GÖNÜLLERDE YER BIRAKMAK İSTERSEN İNSANA HİZMET ET BİZİM YOLUMUZDA “HALKA HİZMET,HAKKA HİZMETTİR” DERLER. VESSELAM….

YAZAR: İNŞ MÜH SEYYİD TALHA YASİN

BİR PAZAR GÜNÜ DOST ZİYARETİ” için bir yanıt

Nuru ŞEMS ——EY ADEMOĞLU! Sen Bir Güneşsin Işığını Kaybetme

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s