GÖNLÜMÜZDEKİ CAMİ’NİN KIBLESİNİ ALLAH’A ÇEVİRMEK

BU YAZI, BİR BAŞKA FORUM KÖŞESİNDE SİTELERİ İÇERİSİNDE CAMİ YAPILMASINA KARŞI OLAN SİTE SAKİNLERİNE CEVABEN YAZILMIŞTIR.

ÖNCELİKLE TÜM SİTE SAKİNLERİNE İYİ GÜNLER DİLERİM. BURADA YAPMIŞ OLDUĞUMUZ FİKİR ALIŞVERİŞLERİNİN,BU KONUYU EN İYİYE ULAŞTIRACAĞI DÜŞÜNCESİNDEYİM. FİKİRLER SÖYLENMEDİKÇE, ORTAK AKLIN ÇALIŞTIRILAMAYACAĞI VE ORTAK ÇÖZÜM YOLUNUN BULUNAMAYACAĞINI BİLENLERDENİM. ORTAK ÇÖZÜM YOLUNA KATKIDA BULUNMAK VE ŞAHSIMA AİT DUYGULARI SİZLERLE PAYLAŞABİLMEK ADINA BU KONUYA DAİR BİRKAÇ KELAM ETMEK İSTİYORUM.

OKUMUŞ OLDUĞUM YORUMLAR İÇERİSİNDE FARKLI DİNLERE MENSUP İNSANLARINDA OLABİLECEĞİ VE BU ZEVATLARINDA KENDİ İBADET HANELERİNİ YAPMA İSTEĞİ GÖSTERECEĞİ KONUSU ÜZERİNDE DURMAK İSTİYORUM. ÖNCELİKLE, SİZLER GİBİ MENSUP OLDUĞUM DİNİN GEREKLERİNE RİAYET EDEN BİR MÜSLÜMAN OLDUĞUMU BELİRTMEK İSTERİM. BURADA, DİKKAT ÇEKMEK İSTEDİĞİM BİR NOKTA VAR. ODA MÜSLÜMAN KELİMESİNİN NE MANAYA GELDİĞİDİR. KELİME MANASIYLA MÜSLÜMAN ALLAH’A TESLİM OLMUŞ KUL DEMEKTİR. VE HZ ADEM ALEYHİSSELAMDAN, PEYGAMBERİMİZ HZ  MUHAMMED MUSTAFA SAV’E KADAR GELEN DİNİN ADIDA İSLAMDIR. İSLAM “SİLM” KELİMESİNDEN TÜREMİŞTİR. “SİLM” ARAPÇA BARIŞ,ESENLİK MANASINA GELMEKTEDİR. YANİ İSLAM, YARATANINI UNUTMUŞ,ŞEYTANIN ESARETİ ALTINA GİRMİŞ ADEM EVLATLARININ RABLERİ İLE YENİDEN BARIŞMASI, TEKRARDAN AHİTLEŞMESİNİN(SÖZLEŞMESİDİR) ADIDIR. GELEN HER PEYGAMBERDE ÜMMETLERİNE İSLAMI ANLATMIŞTIR.

“İSLAM” ADININ, SADECE EFENDİMİZ ALEYHİSSELAMULLAH’IN ANLATMIŞ OLDUĞU DİNİN ADI OLMADIĞI KONUSUNA GELİRSEK. KİTAP EHLİNİN ÇOK İYİ BİLDİĞİ, KUTSAL KİTAPLAR ÜZERİNDE ARAŞTIRMA YAPAN İSLAM ALİMLERİNİN İSMİNE AŞİNA OLDUĞU BİR KİŞİYE RASTLARIZ.

O KİŞİNİN ADI “MELKİSEDEK’TİR”. MELKİSEDEK’İN KELİME MANASI DOĞRULUK MELİKİ’DİR. ONUN KURMUŞ OLDUĞU KRALLIĞIN ADI İSE “ŞALEM KRALLIĞI’DIR”. “ŞALEM” KELİMESİNİN MANASI İSE “BARIŞ VE ESENLİK” DEMEKTİR. YANİ “İSLAM” İSMİNİN İBRANİCE LÜGATTAKİ KARŞILIĞIDIR.(“ŞALEM” KELİMESİNİN ANLAMI ÜZERİNE BİR ÖRNEK DAHA VERMEK GEREKİRSE;KUDÜS’ÜN İSİMLERİNDEN BİRİNİN. İBRANİCE

YERUŞHALAYİM (ŞALOM/SELAM) “BARIŞIN HUZURUN HÜKÜM SÜRDÜĞÜ YER” MANASINA GELDİĞİNİ GÖRMEK KAFİ GELECEKTİR DİYE DÜŞÜNÜYORUM.)

“MELKİSEDEK” HZ İBRAHİM HALİLULLAH DÖNEMİNDE YAŞAMIŞ VE RABBİN VAZİFELENDİRİLMİŞ OLDUĞU BÜYÜK PEYGAMBERLERDEN BİRİDİR. HZ İBRAHİM HALİLULLAH GİBİ, MİLLETLERİN ATASI OLAN BİR PEYGAMBERİ KUTSAMASI, HZ İSA MESİH RUHULLAH GİBİ BİR PEYGAMBERİN ONUN KANUNLARI UYARINCA RABBİN BAŞ KAHİNİ OLUŞU ONUN BÜYÜKLÜĞÜNÜ VE KOYMUŞ OLDUĞU YASALARIN GEÇERLİLİĞİNİ GÖZLER ÖNÜNE SERMEKTEDİR.

MEVCUT İNCİL İÇERİSİNDE, İBRANİLERE MEKTUP BAHSİNDE MELKİSEDEK’TEN ŞÖYLE BAHSEDİLMİŞTİR.

İBR.7: 1 BU MELKİSEDEK, ŞALEM KRALI VE YÜCE TANRI’NIN KÂHİNİYDİ*. KRALLARI BOZGUNA UĞRATMAKTAN DÖNEN İBRAHİM’İ KARŞILAMIŞ VE ONU KUTSAMIŞTI.

İBR.7: 2 İBRAHİM DE ONA HER ŞEYİN ONDALIĞINI VERDİ. MELKİSEDEK, ADININ ANLAMINA GÖRE, ÖNCE “DOĞRULUK KRALI”DIR; SONRA DA “ŞALEM KRALI”, YANİ “ESENLİK KRALI”DIR.

HZ İSA’NIN HAVARİLERİNE ARANIZDA “BARIŞI VE SELAMI” YAYIN SÖZÜNÜ DE KONUMUZA DAHİL ETTİĞİMİZ ZAMAN ARTIK PAZILIMIZIN ÖNEMLİ BİR PARÇASINI TAMAMLAMIŞ OLACAĞIZ.

PEKALA, O ZAMAN BU HRİSTİYANLIK VE YAHUDİLİK DİNLERİ NEDİR? DEDİĞİNİZİ DUYAR GİBİ OLUYORUM. ASLINDA ALLAH AZZE VE CELLE, HRİSTİYANLIK DİYE BİR DİN GÖNDERMEMİŞTİR. HRİSTİYAN SÖZCÜĞÜNÜN KÖKENİ, MESİH KELİMESİNİN YUNANCA KARŞILIĞI OLAN HRİSTOS (ΧΡΙΣΤΌΣ) KELİMESİNE DAYANIR. YANİ MESİH’E BAĞLILAR ANLAMINA GELİR.

AYNI ŞEKİLDE ALLAH AZZE VE CELLE YAHUDİLİK DİYEDE BİR DİN GÖNDERMEMİŞTİR. YAHUDA; KURANI KERİM’DE İSMİ GEÇEN  PEYGAMBERLERDEN, DAVUT,SÜLEYMAN VE İSA MESİH ALEYHİSSELAMALAR’IN ATASI OLUP, ODA YAKUP AS’IN ON İKİ EVLADINDAN BİRİNİN ADIDIR.

BİZLER, YANİ MÜSLÜMANLAR HEM HZ İSA’YA,HEM HZ MUSA’YA, HEMDE ONLARDAN ÖNCE VE SONRA GELEN BÜTÜN PEYGAMBERLERE VE ONLARA İNDİRİLENLERE İMAN ETMİŞ BİR TOPLULUĞUZ. BAKARA SURESİNİN İLK 5 AYETİNİ OKUYANLAR NE DEMEK İSTEDİĞİMİ GAYET İYİ ANLAYACAKTIR.

İÇİMİZDE HERKESİN, EN AZ LİSE EĞİTİMİ ALDIĞINI DÜŞÜNEREK BİR SORU SORMAK İSTİYORUM. FİZİK DERSİNDE, HATIRLARSANIZ BİZE SERİ VE PARALEL BAĞLAMIŞ DEVRELERDEN SORULAR SORARLARDI. SERİ LAMBALARIN, ÖZELLİKLERİNDEN BİR TANESİ DE; İÇLERİNDEN BİRİNİN DEVREDEN ÇIKARILMASIYLA HEPSİNİN SÖNECEĞİ GERÇEĞİDİR.

İŞTE PEYGAMBERLİK MÜESSESESİDE, BİR BİRİ ARDINCA BAĞLANMIŞ, BİRİNİN DİĞERİNİ TASDİK ETTİĞİ VE MÜJDELEDİĞİ,AMAÇLARI BÜTÜN İNSANLIĞI AYDINLATMAK OLAN, SERİ BAĞLANMIŞ BİR ELEKTRİK DEVRESİNE BENZER. BİR LAMBANIN DEVREDEN ÇIKARILMASI NASIL KARANLIĞA SEBEBİYET VERECEKSE, BİR PEYGAMBERİNDE İNKARI EBEDİ BİR KARANLIĞA SEBEBİYET VERECEKTİR.

ŞEYTAN, HER YERDE OLDUĞU GİBİ BİZİ DİNİMİZ ÜZERİNDE DE KANDIRMAYA ÇALIŞMAKTADIR. BU YAŞANAN OYUNU, NE ZAMAN ALGILAMAYA VE BİR BİRİMİZİ NE ZAMAN DİNELMEYE BAŞLARSAK BÜTÜN PROBLEMLERİMİZİ İŞTE O ZAMAN ÇÖZMÜŞ OLACAĞIZ. BU SAYEDE, YÜZYILLARDIR BOŞ YERE AKAN KAN VE GÖZ YAŞLARINI DA SONA ERDİRMİŞ OLACAĞIZ.

İŞTE BU GERÇEKLER IŞIĞINDA KONUYU DEĞERLENDİRDİĞİMİZDE. İMAN ETTİĞİMİZ RABBİMİZ BİR İKEN, ONUN GÖNDERMİŞ OLDUĞU DİN BİR İKEN, BU DİNİ ANLATAN PEYGAMBERLERİMİZ BİR İKEN, BİZ ALLAH’A İMAN ETMİŞ EHLİ KİTAP, NASIL OLUR DA İBADET HANELERİMİZDE AYRILIĞA DÜŞEBİLİRİZ. HERHANGİ BİR EHLİ KİTAP BİZİM İBADET HANELERİMİZDE RABBİMİZE İBADET EDEBİLECEĞİ GİBİ BİZDE ONLARIN İBADET HANELERİNDE RABBİMİZE İBADET EDEBİLİRİZ. TARİHİ OKUYANLAR, HZ ÖMER’İN KUDÜS’ÜN PAPAZI İLE ARASINDA GEÇEN KİLİSEMİZDE İBADET EDİN RİCASINA VERDİĞİ KARŞILIĞI İYİ BİLİR.

ZATEN BİZ MÜSLÜMANLARIN RABBİMİZE İBADET EDEBİLMEMİZ İÇİN DÖRT DUVARA İHTİYACI YOKTUR Kİ. EFENDİMİZ SAV BİR HADİSİ ŞERİFLERİNDE;

YER (YÜZÜ) BANA TEMİZ, TEMİZLİK SEBEBİ VE MESCİT KILINDI ONUN İÇİN KİM OLURSA OLSUN NAMAZ VAKTİ GELİP ÇATMIŞ İSE BULUNDUĞU YERDE NAMAZI KILIVERSİN

DERKEN MÜSLÜMANIN HER YERDE RABBİNE İBADET EDECEĞİ MÜJDESİNİ VERMİŞTİR. O ZAMAN MESCİTLER NEDEN ÖNEMLİDİR? SORUSUNUN CEVABINA GELECEK OLURSAK. BİR ÇOK SEBEP SIRALAYABİLİRİZ AMA EN ÖNEMLİSİ BENCE; MESCİTLERİN İNSANLARA RABLERİNİ HATIRLATMASIDIR. HANİ ŞU ŞEYTANIN, FANİ DÜNYA HAYATI İLE KANDIRMAYA ÇALIŞTIĞI RABBİMİZ VAR YA İŞTE ONU.

UNUTTUĞUMUZ, VEYA UNUTMAK İSTEDİĞİMİZ, AMA GERÇEĞİ GÜN GİBİ ORTADA DURAN O MUHTEŞEM KUDRETİ. HAYATIMIZIN HER ANINDA YANI BAŞIMIZDA DURAN VE BİZİM HAYATTA KALMA SEBEBİMİZ OLAN RABBİMİZİ.

İNSANIN, RABBİNİ BULABİLMESİ İÇİN UZAKLARA GİTMESİNE GEREK YOKTUR. SADECE KENDİNİ BİLSE ONU BULMAYA KAFİ GELECEK BİR ÇOK DELİLLE KARŞILAŞACAKTIR. EN BAŞA İNSANIN YARATILIŞINA GİDECEK OLURSAK. İNSAN, ANNENİN YUMURTASI İLE BABANIN SPERMİNİN BİRLEŞMESİNDEN MEYDANA GELEN TEK BİR HÜCREDEN OLUŞMAKTADIR. BU TEK HÜCRE MİTOZ BÖLÜNMELER İLE YENİ AMA İLK BAŞLANGIÇTA MEYDANA GELMİŞ HÜCRENİN AYNISINI ÇOĞALTMAYA BAŞLAR. BU BÖLÜNEN HÜCRELER, O KADAR ORGANİZE HAREKET EDERLER Kİ, KİMİ KALP GİBİ,KİMİ BEYİN GİBİ,KİMİ MİDE GİBİ HİÇ BİRBİRİNE BENZEMEYEN(HEM ŞEKİL HEMDE İŞLEVSELLİK OLARAK) FARKLI KİMLİKLERE BÜRÜNÜRLER. HEPSİ, BİRBİRİNİN AYNISI OLMASINA RAĞMEN, AKIL VE ŞUUR SAHİBİ OLMAYAN BU  HÜCRELER NASIL OLUR DA BU KADAR MUNTAZAM VE BİR BİRİYLE UYUMLU BİR ORGANİZMA MEYDANA GETİREBİLİR. SANKİ BİR EMİR ALMIŞCASINA HAREKET EDERLER.

ALLAH KUTSAL KİTABI KURAN-I KERİMDE BU OLAYI YASİN SURESİNDE ŞÖYLE AÇIKLAMIŞTIR:

82. BİR ŞEY YARATMAK İSTEDİĞİ ZAMAN ONUN YAPTIĞI “OL” DEMEKTEN İBARETTİR. HEMEN OLUVERİR.

BU SÖZE İNANMAYANLAR, YANİ YARATICI GÜCÜN İNSANIN YARATILIŞININ HER ANINDA KONUYA MÜDAHİL OLMADIĞINI, HÜCRELERİN KENİ BAŞINA MÜKEMMEL BİR SİTEMİ MEYDANA GETİRDİĞİNE İNANANLAR. O ZAMAN KANSERLİ HÜCRELERE CEVAP VERSİNLER. EĞER HÜCRELER, KENDİ BAŞLARINA BİR ŞEY YAPABİLİRLERSE. O ZAMAN, SORUNSUZ İŞLEYEN SİSTEM İÇERİSİNDE BAŞI BOZUKLUK YAPAN BİR HÜCRE NEDEN BÜTÜN VÜCUDA ZARAR VERİP, SİSTEMİN ÇÖKÜŞÜNE SEBEBİYET VERİYOR.

BAŞKA BİR DELİL İSE EL VE AYAK PARMAKLARIN  ARASINDAKİ BOŞLUKLARDIR. YARATILIŞIN 5. HAFTASINDA İNSANIN EL VE AYAKLARI ŞEKİLLENİR. BURADA, İLGİNÇ BİR OLAY GERÇEKLEŞİR. EL VE AYAKLARDA, BİR ANDA BİNLERCE HÜCRE İNTİHAR ETMEYE BAŞLAR VE YANLARINDAKİ KARDEŞ HÜCRELER TARAFINDAN BU İNTİHAR EDİLMİŞ HÜCRELER YENİLİR. İŞTE SONUÇ, ELLER VE AYAKLARDA PARMAKLAR MEYDANA GELİR. BU HÜCRELER, HEMDE BİNLERCESİ KENDİ BAŞLARINA İNTİHAR ETMEYECEĞİNE GÖRE. BU HÜCRELERE KİM İNTİHAR EMRİ VERMİŞTİR.

YAHU KARDEŞİM İKİ GÖZÜN VAR TEK GÖRÜYORSUN, KAŞINDA KERATİNDEN, SAÇINDA KERATİNDEN BİRİ UZARKEN DİĞERİ UZAMIYOR. BİRİNİ UZATIP DA, DİĞERİNİ UZATMAYAN KİM? YEDİĞİN YEMEĞİ,İNCE BAĞIRSAKLARINDAN VÜCUT AZALARININ İHTİYACINA GÖRE TAKSİMİNİ YAPAN KİM? GÖZE GİDECEK VİTAMİN VE MİNERALLERİ, KEMİKLERE GİDECEK VİTAMİN VE MİNERALLERİ GİDECEĞİ ADRESLERİNE TESLİM EDEN KİM? BUNLARIN HİÇ BİRİNİ SEN YAPMADIĞINA HATTA YAPILDIĞININ FARKINA DAHİ VARMADIĞINA GÖRE BUNLARI SENİN İÇİN YAPAN BİRİ VAR. BİZ O ÜSTÜN GÜÇ VE KUDRETE ALLAH DİYORUZ VE KEYFİMİZE BAKIYORUZ. DİNİMİZ BİZE BUNU EMİR EDİYOR, AKLIMIZDA BUNUN DOĞRULUĞUNU TASDİKLİYOR.

ALLAH AKILLI İNSANLARA SESLENİR. İNSANIN, VAHYE MUHATTAP OLABİLMESİ İÇİN ARANAN EN ÖNEMLİ ŞART; AKIL MELEKESİNİN SAĞLAMLIĞIDIR. ALLAH’U TEALA HAZRETLERİ, KUTSAL KİTABINDA KULLARINA BİR ÇOK DEFA “EFELA TAKİLUN”(HİÇ AKIL ETMEZMİSİNİZ) DİYEREK KULLARINI RABBİNİN SANATI VE SALTANATI HAKKINDA DÜŞÜNMEYE SEVK EDER.

O ZAMAN, İNSANA DÜŞEN AKLINI BAŞINA ALMAKTIR. AKIL OLAN, BU BÜYÜK GÜCÜN KARŞISINDA OLMAK DEĞİL,YANINDA OLMAKTIR. İRADEN VE BÜTÜN TASARRUFUN ONUN ELİNDEYKEN, NASIL OLUR DA SEN ONA KARŞI GELEBİLİRSİN.

ŞEYTAN, İNSANLARI AZ OLAN İLE KANDIRMAK İSTER. ALLAH İSE, AZ OLAN KARŞILIĞINDA ÇOK OLAN İLE MÜKAFATLANDIRMAK İSTER. GÜNÜMÜZ ŞARTLARINDA ORTALAMA 60 SENE YAŞADIĞIMIZI FARZ SAYARSAK. BU ÖMÜR, GÜNDE 8 SAAT UYUYANLAR İÇİN  1/3’Ü  YANİ 20 SENESİ UYKUDA GEÇMİŞ OLACAKTIR. KALDI MI? 40 SENEMİZ. BU 40 SENENİNDE, 35 SENEYE YAKINI ÇOCUKLUK,YEMEK,İÇMEK,HASTALIK,ÇALIŞMA HAYATI,WC,BANYO…VS İÇERİSİNDE ERİYİP GİDERKEN, YAŞASAK YAŞASAK BU DÜNYA HAYATINDA 5 SENE BİZE KALMAKTADIR. İŞTE, BİZE ŞEYTANIN SÜSLÜ VE UZUN GÖSTERDİĞİ DÜNYA HAYATI BU KADARDIR. KENDİNİZE SORSANIZ, BULUNDUĞUNUZ YAŞ İÇİN; “GÖZ AÇIP KAPAMA GİBİ NASIL GEÇTİ ONCA ÖMÜR” DİYECEKSİNİZ.

BUNA KARŞILIK ALLAH CC BİZDEN NE İSTİYOR. 60 SENELİK HAYATIMIZIN 2,5 SENESİNİ. KARŞILIĞINDA İSE, BÜTÜN ZEVKLERİN VE HAZLARIN DORUKLARDA YAŞANDIĞI SONSUZ BİR CENNET HAYATI. EVET,BEŞ VAKİT NAMAZ, ABDESTİ İLE BERABER BİR SAATTİR. YANİ 24 SAATLİK GÜNLÜK YAŞANTIMIZIN 1/24’ÜNE KARŞILIK GELMEKTEDİR.

KARAR VERMEK KİŞİLERİN VİCDAN VE AKILLARINA KALMIŞTIR. RABBİNE İMAN ŞUURUNA ERİŞMİŞ BİR MÜSLÜMAN İÇİN,  OKUNAN EZANLAR VE MEKANLARINI SÜSLEYEN CAMİLERİNİN MİNARELERİ ZULÜM OLMAKTAN ÇIKAR. ARTIK  ONLAR, MÜSLÜMAN İÇİN, EFENDİMİZİ MİRAÇTA RABBİNE YAKLAŞTIRAN BURAK HÜKMÜNE GEÇER. VE RABBİNE YAKLAŞMASINA VESİLE OLUR.

SON SÖZ OLARAK; ÖNEMLİ OLAN, DÖRT DUVARI KIBLEYE ÇEVİRMEK DEĞİL. ÖNEMLİ OLAN,GÖNÜL KIBLENİ RABBİNE ÇEVİRMEKTİR DİYORUM. VE SATIRLARIMI,SÖZLERİN EN GÜZELİNİ SÖYLEYEN RABBİMİZİN ŞU SÖZÜYLE BİTİRİYORUM

115. DOĞU DA ALLAH’INDIR BATI DA. NEREYE DÖNERSENİZ ALLAH’IN YÜZÜ (ZATI) ORADADIR. ŞÜPHESİZ ALLAH'(IN RAHMETİ VE NİMETİ) GENİŞTİR, O HER ŞEYİ BİLENDİR.

BAKARA SURESİ 115. AYET

Yazan: İNS. MÜH.TALHA YASİN

GÖNLÜMÜZDEKİ CAMİ’NİN KIBLESİNİ ALLAH’A ÇEVİRMEK” için bir yanıt

  1. bir din bir inanç bu kadar güzel ve samimi anlatılamaz. ben de anlattığınz dine ve anlattığınız O RABBE tüm samimiyetimle iman ediyorum.ağzınıza ve gönlünüze sağlık.

Nuru ŞEMS ——EY ADEMOĞLU! Sen Bir Güneşsin Işığını Kaybetme

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s