İLAHİ MESAJ

ÇOK DEĞER VERDİĞİM BİR BÜYÜĞÜM DEMİŞTİ Kİ :’’ PEYGAMBERLİK ALLAH’IN KOLTUĞUDUR. ONA SIRASIYLA , VAKTİ GELDİKÇE İNSANLARI İRŞAT ETMEK İÇİN,  VAZİFE VERDİĞİ ELÇİLERİ GELİR OTURURLAR. GÖREVİ BİTEN YERİNİ DİĞERİNE DEVREDER. BU SON PEYGAMBER HZ. MUHAMMED’E (S.A.V.) KADAR BÖYLE SÜREGELMİŞTİR. AYNI YERDEN VAZİFELİ, AYNI KOLTUĞA OTURAN İNSANLARIN FARKLI AMAÇLARLA GÖREV YAPMASI MÜMKÜN MÜDÜR? HAYIR! HEPSİNİN GÖREVİ AYNIDIR. ALLAH’I İNSANLARA BİLDİRMEK , TANITMAK, İNSANLARI İRŞAT ETMEKTİR. HEPİMİZİ ASLİ VATANIMIZA, CENNETE DAVET ETMEKTİR.

BU KONUYLA ALAKALI MÜBAREK BİR İNSANIN SÖZLERİNE KULAK VERİRSEK , ASLINDA HERŞEYİN 2+2NİN =4 OLMASI  KADAR BASİT OLDUĞUNU GÖRÜRÜZ. ASIL ZORLUK, RESULLULAH (S.A.V.)’ IN DA DEDİĞİ GİBİ BÜYÜK CİHAD OLAN ŞEYTANLA VE ONUN KANDIRDIĞI NEFİSLE MÜCADELEDİR.İŞTE MÜBAREK  KUTBÜZZAMAN SULTANÜLARİFİN EŞ-ŞEYH EŞ-ŞERİF ES-SEYYİD MUHAMMED SIDDIK HAŞİMİ HAZRETLERİ BİR SOHBETLERİNDE BU KONUYLA ALAKALI ŞÖYLE BUYURDULAR:

‘’Cenabı Hak yedi yerde ‘’ya beni Adem’’ diyor. Ey Ademoğlu! Ademoğulları.

Yeryüzündeki bütün insanlık Adem (a.s.) ın çocukları. Hristiyanı da , yahudisi de,ermenisi de ,ingilizi de, fransızı da…Türkü, kürdü, iranlısı da, arabı da…hepsi hepimiz Adem (a.s.) ın çocuğuyuz.

Adem (a.s.) ın çocuklarının bir vazifesi var. Allah’a inanan çocukları Allah’a inanmayan, Hak yoldan sapmış, şeytanın adımlarını takip eden  kardeşlerini Hak yola davet etmek. İslam’a davet etmek.İslam ‘’barış’’ demektir. Yani barışa , esenliğe davet.

Biz onlara sağ elimizi uzatıp :’bak kardeşim, sen Allah’a inanan bir insansın. Sen Adem’in çocuğusun. Yanlış yolda şeytanın peşini takip etme. Yanlışa gitme,bu yol seni cehenneme götürür ‘ diyeceğiz.

Bütün insanlar peygamber çocuğu.Nemrut’ta ,Firavun’da, Ebu Cehil’de peygamber çocuğu. Tüm peygamberler bu meziyetteki kardeşlerine gidip tebliğ yapmışlardır.

İki yol var:Hak-batıl.Karanlık yol-aydınlık yol. Allah’ın dostlarının  yolu- şeytanın dostlarının yolu. Şeytanın dostlarının yolunda olanlarda bizim kardeşlerimiz. Onların hepsi Adem (a.s.)’ ın çocuğu.

Her peygamber geldiği kavmine :’’Allah’a kul olun, ahirete yönelin,Rabbinize gideceksiniz.Hesap var,ölüm var,cennet var,cehennem var,kabir var,Allah’ın hesabı var, mizan var, terazi var, sırat var. ‘’ Hep bunları anlattılar, doğru insan olun ,dediler.

O halde neden yahudi hristiyana ,hrıstiyan müslümana ,müslümanlar yahudilere yani birbirlerine düşmanlık ediyorlar.

Bütün peygamberler bir mücadele içindeydi. Bedenine şeytanın hakim olduğu kardeşlerini Allah’ın yoluna davet için geldiler.Bütün peygamberler gemilerini açtılar.’’Gelin bu Allah’ın gemisi, bu gemiye binin. Bu gemi sizi cennete götürecek. Şeytanın gemisine binerseniz , cehenneme gidersiniz. Şeytan karanlıktır, oraya giderseniz karanlıkta kalırsınız, İçki içerseniz, zina ederseniz, kumar oynarsanız, komşunuza kötü gözle bakarsanız, adam öldürürseniz,hırsızlık yaparsanız, bunlar Allah’ın yasakladığı şeyler,bunları yapmayın. Doğru insan olun, iyi insan olun, Rabbinize kul olan bir insan olun. Yeryüzünde fesat çıkarmayın, insanları öldürmeyin, insanlara hakaret etmeyin, kimseye gıybet etmeyin.’’ der. Bütün peygamberlerin emri bu oldu. Adem (a.s.)’ ın çocuklarına yaptığı nasihatı onlar ümmetlerine yaptılar.

Dediler ki: ‘’bizi cennetten çıkaran şeytan . Şeytan bizi neden cennetten çıkardı?

Allah meleklere  Adem (a.s.)’ ı yaratacağını  söyledi. Yaratınca da Adem (a.s.)’ a İsmi Azam’ı öğretti. Şeytan da ibadet ehli bir kul olduğu için yeryüzünde secde etmediği yer kalmadı. Birinci katta,ikinci katta, üçüncü katta, dördüncü katta yaptığı ibadetlerle cennete girdi. Cennette de secde etmediği yer kalmadı, meleklerin hocası oldu. Meleklerin hocası olduktan sonra Allahu Teala ona İsmi Azam’ı öğretti. Bu İsmi Azam’ı yalnızca (o zamanki adı Ezazil olan) şeytan biliyordu.Allahu Teala Adem (a.s.)’ı yarattığı zaman , ‘’Adem’e secde emri vereceğim.’’ dedi, meleklere. İmtihan edecek, şeytanı imtihan edecek. Bir kişi secde etmeyecek deyince, bütün melekler Ezazil’e gelerek ’’bize dua et de, o şahıs biz olmayalım.’’ dediler. Allahu Teala Adem (a.s.)’ ı yaratıp ona ruh ihsan etti ve ona İsmi Azam’ı öğretti. Şeytan bu sefer dedi ki;’’yahu bunu bir tek ben biliyordum.’’

Kıskançlık başladı, haset işte. Şeytan hemen hasede düştü:’’ bana öğretmiştin niye ona da öğrettin. Adem hiçbirşey yapmadı. İbadet yapmadı, secde yapmadı. Birinci kat ,ikinci kat ben bu kadar abidim. O hiç çalışmadı.O topraktan yaratıldı ben ateşten yaratıldım, ben daha üstünüm ‘’ dedi. Ve iman etmedi.

Cenab’ı Hak Adem (a.s.)’ a İsmi Azam’ı öğretince Adem (a.s.) herşeyin sırrını öğrendi. Beşerin hakikatini öğrendi. Meleklere bir vaaz verdi. O vaazda herkesin ağzı açık kaldı. Baktılar ki Adem (a.s.) müthiş bir alim, bir ilim sahibi. Allah ona ‘Alim’ lik sıfatından bir ilim vermiş.Yani irade: irade var, ilim: ilim var,belagat: belagat var,sohbet: sohbet var. Çünkü Allah Onu kendi nurundan yaratmış. İşte böyle hayranlık uyandıran vaazın ardından Allahu Teala;’’ işte Adem bu! Secde edin.’’ dedi. Herkes secde etti. Şeytan secde etmedi.

Ondan sonra Adem cennete girdi. Şeytan da kendisinin cennetten düşmesine sebep olduğu için, İsmi Azam’ı bilmesine rağmen düşmesine sebep olduğu için ne yaptı? Adem (a.s.)’ a düşman oldu.’’ Onlar cennete girdiler, benim cennetten çıkmama vesile oldular, ben de onları bu yolda azdıracağım. ‘’dedi. Ve cennette Adem (a.s.) ve Havva annemizi ‘o ağaca yaklaşmayın’ dediği ağaca yaklaştırdı, onlar onu yediler ve dünyaya gönderildiler. Dünyaya gönderiliş hikayesi bu.

Dünyaya geldik, dünyaya geldikten sonrada bu mücadelemiz başladı. Şeytan:’’ ben Senin(c.c.), Adem’in yolunda bulunacağım,çocuklarını Hak yoldan saptıracağım.’’ dedi.Cenab-ı Hak’ta:’’sana kim uyarsa onu da seninle beraber cehenneme atacağım ama sadık kullarım müstesna.’’ dedi. Onun üzerine bizim şeytanla mücadelemiz başladı.

ilk azdırdığı kişi de Kabil oldu. Kendi içindeki kıskançlığı onun içine soktu. Haset çok kötü birşey. İşte Habil’le Kabil’in mücadelesi başladı. Kabil kabiliyetli insanlarla, Habil kabiliyetli peygamberler çıktı ortaya.Habil de peygamber çocuğu, Kabil de peygamber çocuğu.

Şimdi bunların, bu inananların yani Hak tarafında olan, Habil’in tarafında olan, peygamberlerin tarafında olan iyi insanlar, bu kötü yanda olan kardeşlerini davet için mücadeleye başladı. Böylelikle insanlık ta çoğaldı.

Tüm peygamberler birbirlerinin çocukları. Şu anda yeryüzündeki kavga, peygamber çocuklarının kavgaları. O halde beraber dost olacağız. Musa’da benim peygamberim , İsa ‘da benim peygamberim, Davut’ta benim peygamberim. Bütün peygamberler bir. Yahudilik , Hrıstiyanlık denen bir din yokki. Bir tek din var: O da’’İslam’’ .

Bütün peygamberlerin anlattığı, Musa(a.s.)’ın,İsa (a.s.)’ın,Davut ( a.s.)’ın,İbrahim (a.s.)’ın ,Hz.Muhammed’in ,Nuh (a.s.)’ın, Adem (a.s.)’ın hepsinin anlattığı dinin adı , İSLAM.

‘İslam’ ne demek  BARIŞ demek .

Şeytana küseceksin , Allah’a dost olacaksın. Şeytanı düşman bileceksin, Rabbine dost olacaksın. O seni Allah’ın yolundan alıkoymaya çalışan bir kul, bir mahluk.

O halde bu dava, insanlığın başlangıcından beri süren, aynışey, batıl ve Hak mücadelesi.

AMENNA VE SADDAKNA EY EFENDİM.YİNE BU SOHBETE RABBİMİZİN ASIRLAR BOYUNCA İNSANLARA DUYURDUĞU YÜCE MESAJLARLA DEVAM EDELİM.

HZ.MUSA’NIN, HZ.İSANIN ,HZ.DAVUT’UN VE HZ.MUHAMMED’İN MÜBAREK AĞIZLARINDAN DÖKÜLEN İLAHİ MESAJLARA BİR BAKALIM:

TEVRAT’TA
Tesniye (4-39) : “Yukarıda göklerde ve aşağıda yerde Rab, o Allah’tır başka yoktur”

Tesniye (6-4) : ” Dinle ey İsrail : Allah’ınız Rab, bir olan Rabtir.”

Tesniye (32-39) :” Şimdi görün ki , ben O’yum, katımda ilah yoktur”

I. Samuel (2-2) :” … Senden başka ilah yoktur.”

I. Krallar (8-60) : “… Rab, Allah olan odur, ondan başka yoktur.”

İsaya (45-5,6) : ” Rab benim ve başkası yoktur, benden başka Allah yoktur”

ZEBUR’DA 95.Mezmur

BÖLÜM 95

Mez.95: 1 Gelin, RAB’be sevinçle haykıralım, Bizi kurtaran kayaya sevinç çığlıkları atalım,

Mez.95: 2 Şükranla huzuruna çıkalım, O’na sevinç ilahileri yükseltelim!

Mez.95: 3 Çünkü RAB ulu Tanrı’dır, Bütün ilahların üstünde ulu kraldır.

Mez.95: 4 Yerin derinlikleri O’nun elindedir, Dağların dorukları da O’nun.

Mez.95: 5 Deniz O’nundur, çünkü O yarattı, Karaya da O’nun elleri biçim verdi.

Mez.95: 6 Gelin, tapınalım, eğilelim, Bizi yaratan RAB’bin önünde diz çökelim.

İNCİL’DE

(Markos, 12/29-30)  … ‘Dinle, ey İsrail! Allah’ımız olan Rab tek Rab’dir.                            Allah’ın olan Rab’bi bütün yüreğinle, bütün canınla, bütün aklınla ve bütün gücünle sev’.
(Markos, 10/17-18) İsa yola çıkarken, biri koşarak yanına geldi. Önünde diz çöküp ona, “İyi öğretmenim, sonsuz yaşama kavuşmak için ne yapmalıyım?” diye sordu. İsa ona, “Bana neden iyi diyorsun?” dedi, “iyi olan tek biri var, O da Allah’tır.”
(Galatyalılara Mektup, 3/20) … Allah birdir.
(Pavlus’un Romalılara Mektubu, 1/23-25) Ölümsüz Allah’ın yüceliği yerine ölümlü insana, kuşlara, dört ayaklılara ve sürüngenlere benzeyen putları yeğlediler. Onlar Allah’la ilgili gerçeğin yerine yalanı koydular. Yaradan’ın yerine yaratığa tapıp kulluk ettiler. Oysa Allah sonsuza dek övülmeye layıktır.
(Korintoslulara 1. Mektup, 8/6) … Bizim için tek Allah vardır: Herşeyin Kendisi’nden oluştuğu Allah. Bizler de O’nun için yaşamaktayız…

KUR’AN’ KERİM’DE

(Bakara Suresi, 163)  “Sizin İlahınız tek bir İlahtır; O’ndan başka İlah yoktur; O, Rahman’dır, Rahim’dir (bağışlayan ve esirgeyendir).”

(İhlas Suresi)  De ki; O Allah, bir tektir. Allah eksiksiz, sameddir (Bütün varlıklar O’na muhtaç; fakat O, hiç bir şeye muhtaç değildir.) Doğurmadı ve doğurulmadı. O’na bir denk de olmadı.

(Bakara Suresi, 255)   – Allah’tan başka hiçbir ilâh yoktur. O daima diridir (hayydır), bütün varlığın idaresini yürüten (kayyum)dir. O’nu ne gaflet basar, ne de uyku. Göklerde ve yerde ne varsa hepsi O’nundur. İzni olmadan huzurunda şefaat edecek olan kimdir? O, kullarının önlerinde ve arkalarında ne varsa hepsini bilir. Onlar ise, O’nun dilediği kadarından başka ilminden hiç bir şey kavrayamazlar. O’nun kürsisi, bütün gökleri ve yeri kucaklamıştır. Onların her ikisini de görüp gözetmek O’na bir ağırlık vermez. O çok yücedir, çok büyüktür.

(Ali İmran Suresi, 2 )  Allah, kendisinden başka tanrı olmayan, hayy ve kayyûmdur.

(Ali İmran Suresi, 6 )    Sizi, rahimlerde dilediği gibi şekillendiren O’dur. Kendisinden başka tanrı olmayan, şan, şeref ve hikmet sahibi olan O’dur.

ALLAH’IM BANA VERDİĞİN BUAKILLA İDRAK EDİYORUM Kİ, SEN TEKSİN ,YÜCESİN . SEN’DEN GELDİK, DÖNÜŞÜMÜZ SANA’DIR. BEN SEN’İN PEYGAMBERLERİNİN GEMİSİNE BİNMEK İSTİYORUM. ŞEYTANIN GEMİSİNE BİNMEKTEN DE SANA SIĞINIYORUM. SENİN YARATTIĞIN DİNİ VE DİLİ NE OLURSA OLSUN BÜTÜN İNSANLAR KARDEŞİMDİR. BAŞIMI YALNIZ SENİN İÇİN YAHUDİ,  HRISTİYAN, ERMENİ, NE OLURSA OLSUN, SENİ SEVEN KULLARINLA BERABER SECDEYE KOYUYORUM . BİZİ KABUL BUYUR ! AMİN

VESSELAM

MİMAR SEYYİDE RANA KÜBRA

İLAHİ MESAJ’ için 5 yanıt

  1. Ey her şeye egemen Rabbi’m, Biz ancak senin kulunuz, hayatımızı lütüfunla bereketle sözunle bize bilgelik ver senin adaletine doğruluna teslim oluyorum… sen bizi sevyorsun sevgiyi hayatımıza egemen kıldın, senin yüce isminle her bir insanı herbir peygamberi sevmek ancak sana olan sevgimizdendir…

  2. birnoktadan ve cokbüyükevliyaullahdan mana nedir aciklarsaniz bu konuyla ilgilide basimdan bir olay gecmisti onuda size sunacam tskler

  3. çok güzel bir yazı olmuş tüm peygamber efendilerimizin mesajı ancak bu kadar güzel özetlenebilirdi.Allah (c.c) Hazretleri ilmimizi artırsın.gönülden gelen bu güzel özlü sözler için yürekten teşekkür ediyorum…

Nuru ŞEMS ——EY ADEMOĞLU! Sen Bir Güneşsin Işığını Kaybetme

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s