GÖNÜLLERİMİZİN UFKUNA DOĞAN GÜNEŞ “RAMAZAN AYI”

RAMAZAN AYI VE ÖNEMİ

MUHAMMED SIDDIK HAŞİMİ HAZRETLERİ BİR SOHBETLERİNDE KADİR GECESİ VE RAMAZAN AYININ ÖNEMİ ÜZERİNE BİZLERE ŞÖYLE DEMİŞTİ;

RAMAZAN AYI, ALLAHA BÜTÜN YÜREĞİ İLE BAĞLANMIŞ, HAYATINI, ONUN YOLUNUN BİR AN DAHİ DIŞINA ÇIKMAYI AKLINA GETİRMEMİŞ GÖNÜL ERLERİNİN AYIDIR. O GÖNÜL ERLERİ, RAMAZAN AYININ HER ANINI KADİR GECESİYMİŞ GİBİ DAİMA HAZIR, DAİMA TETİKTE GEÇİRİLER.

ONLARIN GÖNÜLLERİ ÜRKEK GÜVERCİN GÖNLÜ GİBİDİR. DAİMA RABLERİNİN AZAMETİ VE BÜYÜKLÜĞÜ ÖNÜNDE TİR TİR TİTRER VE ONUN RAHMET VE MAĞFİRETİNİ BEKLERLER. O KUTLU İNSANLAR BİLİRLER Kİ; BU AYDA RABBİN RAHMET VE MERHAMETİNDEN ANCAK; GAFLET UYKUSUNA DALMIŞ, HAKİKATE GÖNLÜNÜ TAMAMİYLE KAPATMIŞ İNSANLAR İSTİFADE EDEMEZLER.

EFENDİMİZ BİR HADİSİ ŞERİFLERİNDE ŞÖYLE BUYURMUŞTUR;

RAMAZAN BEREKET AYIDIR. ALLAHÜ TEÂLÂ BU AYDA, GÜNAHLARI BAĞIŞLAR, DUALARI KABUL EDER. BU AYIN HAKKINI GÖZETİN! ANCAK CEHENNEME GİDECEK OLAN, BU AYDA RAHMETTEN MAHRUM KALIR.

BU AY, ALLAHU TEALA HAZRETLERİNİN, KULLARINA RAHMET KAPILARINI SONUNA KADAR AÇTIĞI, BEREKETİN VE RABBİ MUHABBETİN İNSANIN İLİKLERİNE KADAR İŞLEDİĞİ, TAŞLAŞMIŞ GÖNÜLLERDEN DAHİ MERHAMET PINARLARININ FIŞKIRDIĞI, MUHAMMED-İ ÜMMET (SAV) İÇİN CEHENNEMDEN KURTULUŞ BERATININ ELİNE TUTUŞTURULDUĞU KUTLU BİR AYDIR.

EFENDİMİZ RAMAZAN AYININ ÜMMETİ İÇİN NE KADAR DEĞERLİ OLDUĞUNU ASHABINA ŞÖYLE ANLATMIŞLARDIR;

“RAMAZANIN BAŞI RAHMET , ORTASI MAĞFİRET, SONU İSE, CEHENNEMDEN KURTULUŞTUR.” DİYEREK. ÜMMETİNİ RAMAZAN AYINDAN HAKKI İLE İSTİFADE ETMEYE ÇAĞIRMIŞTIR.

RAMAZAN GECELERİNİN GÜNEŞİ KADİR GECESİ

BU KUTLU AYIN İÇERİNDE DE ÖYLE BİR GECE VARDIR Kİ; ALLAHU TEALA, BU GECENİN KIYMETİNİ İNANANLARA “O GECE BİN AYDAN DAHA HAYIRLIDIR” DİYEREK ÖVMÜŞ VE KURAN-I KERİMİN İLK AYETLERİNİN BU GECEDE NAZİL OLDUĞUNA DİKKAT ÇEKMİŞTİR. EFENDİMİZ, BU GECENİN HAK KATINDA NE KADAR KIYMETLİ OLDUĞUNU VE YİNE BU GECEDE EDİLECEK DUALARIN GERİ ÇEVRİLMEYECEĞİNİ ÜMMETİNE MÜJDELEMİŞTİR.

HAKKIN KATINDA KIYMETLİ OLAN BU KUTSİ GECENİN ADI “KADİR GECESİDİR.” KURAN-I KERİM SURELERİNİN PEYDER PEY İNDİĞİ BU GECE BÜTÜN MELEKLERİN SEMAYI ŞENLENDİRDİĞİ VE RABBİN EMRİ İLE YER YÜZÜNE İNEREK GECENİN HAKKINI İADE EDEN MÜMİNLERE CEHENNEMDEN KURTULUŞ BERATLARINI VE RABLERİNİN ONLARDAN RAZI MÜJDESİNİ VERDİKLERİ GECEDİR.

BU GECENİN BÜYÜKLÜĞÜNÜ ALLAHU TEALA HAZRETLERİ YÜCE KİTABINDA ŞÖYLE ANLATMAKTADIR,

“BİZ ONU (KUR’AN’I) KADİR GECESİNDE İNDİRDİK. KADİR GECESİNİN NE OLDUĞUNU SEN BİLİR MİSİN?  KADİR GECESİ, BİN AYDAN HAYIRLIDIR.. O GECEDE, RABLERİNİN İZNİYLE MELEKLER VE RUH (CEBRAİL), HER İŞ İÇİN İNER DURURLAR.  O GECE, ESENLİK DOLUDUR. TÂ FECRİN DOĞUŞUNA KADAR.”

KADİR SURESİ

KADİR GECESİNDE YAŞANAN MANEVİ OLAYLAR

KADİR SURESİ 114 HARFTEN TEŞKİL OLMUŞTUR. BU SURENİN HER BİR HARFİ, KURAN-I KERİM İÇERİSİNDEKİ BİR SUREYE İŞARET ETMEKTEDİR. YANİ KADİR GECESİ, KURAN-I KERİMİN TÜM İHTİŞAMI İLE SEMAYA İNDİRİLDİĞİ GECEDİR. BU GECE BÜTÜN MELEKLER O ANA ŞAHİTLİK EDEBİLMEK İÇİN RABLERİNDEN İZİN ALARAK SEMAYA AKIN ETMEKTEDİRLER.

KADİR GECESİNDE, CEBRAİL AS’IN ÖNDERLİĞİNDE, ONUN HEMEN ARKASINDA 114 SURENİN KORUYUCU MELEĞİ, KADİR SURESİNİN AYETLERİNDE BULUNAN 114 HARFİ İNCİ,YAKUT VE TARİF EDİLEMEYECEK GÜZELLİKTEKİ TAŞLARLA BEZENMİŞ HER BİRİ GÜNEŞLER GİBİ PARLAYAN NURDAN FANUSLARDA TAŞIRLAR. ONLARIN HEMEN ARKALARINDA, 114 SUREYİ TEŞKİL EDEN 6236 AYETİN KORUYUCU MELEKLERİ, ELLERİNDE AYNI İHTİŞAMA SAHİP NURDAN FANUSLAR İÇERİNDE 6236 AYETİ TAŞIYARAK SEMAYA İNDİRİRLER. BU ANIN, BÜYÜKLÜĞÜNE ŞAHİTLİK EDEN MELEKLER TESBİH VE HAMDLER İLE RABLERİNİ ÖVERLER. VE BU MANEVİ TÖREN GÜNEŞ DOĞANA KADAR DEVAM EDER. GÖNLÜNÜ, BU ANIN BÜYÜKLÜĞÜNE HAZIRLAMIŞ YÜREKLER, BU MANZARAYI BİZZATİHİ YAŞAMIŞLAR VE YAŞAYACAKLARDIR.

RAMAZAN AYINDA YAPILACAK İBADETLER

BU RAMAZANDA, GÖNÜLERİ HAKKIN RIZASI İÇİN ÇARPAN KARDEŞLERİMDEN İSTEĞİM;

RAMAZAN AYININ HER GÜNÜNÜ KADİR GECESİYMİŞ GİBİ DEĞERLENDİRMELERİDİR. BU RAMAZANDA; 30 GÜN BOYUNCA HER GÜN, MUTLAKA 114 KADİR SURESİ OKUNMALIDIR. HAYATIMIZI BU AYDA KURAN-I KERİME GÖRE AYARLAYALIM. GÜCÜ YETENLER HATİMLERİNİ YAPSINLAR. İMKANI OLMAYANLAR, EN AZINDAN EZBERLERİNDEKİ KISA SURELERİN MANALARINI ÖĞRENSİNLER. BU AYIN GECELERİNDE, UYKUMUZDAN TAVİZLER VEREREK GECE İBADETLERİ İLE MEŞGULİYETİMİZİ ARTTIRALIM. RABBİN RIZASINI KAZANAMAK İÇİN AÇIK ÇEK VERİLMİŞ BU AYI DOLU DOLU YAŞAMAYA GAYRET GÖSTERELİM. O BİZDEN RAZI BİZ ONDAN RAZI AYETİNİN SIRRINCA RABBİMİZE YAKLAŞALIM. MUHAKKAK Kİ, ALLAH AZZE VE CELLE’NİN RIZASI, ONUN EMİR VE YASAKLARINA İTAATİMİZLE GELECEKTİR.

SOHBETİMİZE SON VERİRKEN HERKESİN RAMAZAN AYINI KUTLAR, HAYIRLARA VESİLE OLMASINI CENABI MEVLADAN NİYAZ EDERİM. RABBİM CÜMLEMİZİ KADİR GECESİNİN İHTİŞAMINI SEYREDEN KULLARINDAN EYLESİN VE O GECEYİ HAKKIYLA YAŞAMAYI NASİP EYLESİN AMİN….

İNŞ. MÜH TALHA YASİN

GÖNÜLLERİMİZİN UFKUNA DOĞAN GÜNEŞ “RAMAZAN AYI”’ için 2 yanıt

 1. Bütün insanlığın ramazan ayının fazileti ve maneviyatında ki güzelliklere nail olmasını dilerim…

 2. Hadis-i seriflerde buyuruldu ki:

  “Her kim abdest aldiktan sonra “kadr” süresini bir kere okursa Hak teala o kimseyi siddiklardan yazar. Iki kere okursa sehidlerden yazar. Üç kere okursa Peygamberlerle hasreder.”

  “Kadir Süresini 10 kere okuyan kimse bin kücük günahi bagislanır” Hadis-i Serif yine:

  “Kadir Süresini 100 kere okuyan kimsenin kalbine ismi Ä’zamin ilham eder o kimse diledigi kadar dua eder ve duasi kabul olur.Yani Cenab-i Hak, bu kimsenin hacetini istek dileklerini lutfederek verir”

  “Cuma gecesi Kadir Süresini 1000 kere okuyan kimse Sevgili peygamberimizi rüyasında görür”

  “Kim ki bir dilegi vardir 41 kere okusun.Dilegi verilir.(Muradina nail olur)

  Sabah ve aksam namazlardan sonra 3 kere okuyan kimse seytanın serrinden emin olur,cümle sıkıntılardan necat (kurtulus) bulur”

  kadir süresini okuyanin tüm dilekleri verilir.Rizki bol ve kolay olur. Hasta ise sifa bulur.Belalardan uzak kalir.Sihhat ve afiyeti devamli olur.

  Hadisi serifte Söyle diyor: Bir kimse abdest aldiktan sonra “Kadir Süresini” bir veya üc kere okursa kiyamet günü peygamberlerle beraber hasrolur (diriltilir) Ve abdest alip kelimeyi sahadet getirerek bu sureyi okursa sekiz cennetin kapisi acilir.”istedigin kapidan gir denir” buyrulmustur.

Nuru ŞEMS ——EY ADEMOĞLU! Sen Bir Güneşsin Işığını Kaybetme

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s