Korku ve Ümit Arasında Bir Yaşamın Gerekliliği

Şeytanı, Rabbin gözünden düşüren üzerindeki izzet ve takva elbisesini çıkartıp zillet ve gazap elbisesine bürünmesine sebep ol şey; kendini emin bir makamda hissetmesiydi. Şeytan için yapmış olduğu ibadetin ve hizmetin çokluğu; Rabbin “Ben bir beşer yaratacağım ve ona ruhumdan üfleyeceğim ve sizlerde o zaman secdeye varın” emrinin önünde perde oldu ve hakikati görmesine mani teşkil etti. İşte o an bütün HİZMETLERİ, HEZİMETE dönüştü. O, Adem’in maddesine takıldı, manasını göremedi. Bu olay bize kulun kendini sürekli “Havf(korku) ve reca(ümit) arasında kontrol etmesi gerektiğini hatırlatmaktadır. Rabbin affı ve mağfireti bol ve geniştir lakin kimse kendini gazabından emin hissetmemelidir.Hele hele karşı gelinen şey Rabbin  İlahi bir emri ise….

Bu konu ile alakalı şu kıssa çok manidardır;

Şeytan rabbin rahmet halkasından kovulduktan sonra Hazreti Cebrail ile Mikail uzun bir müddet ağlayıp durdular. Vakitleri hep ağlamakla geçiyordu. Yüce Allah her ikisine de bu kadar ağlayışlarının sebebini (kendisi daha iyi bildiği halde) sorunca; onlar şöyle dediler:

   – “Ey Rabbimiz! Sen’in mekrini şimdi daha iyi anladık. Sen’in mekrin bize de ulaşıp, İblis’in başına gelenlerin bizim de başımıza gelmesi korkusundan ötürü ağlıyoruz. Ya biz de göründüğümüz gibi Sen’in ilminde de böyle değilsek; halimiz nice olur”

   Yüce Allah da onlara şöyle ferman etti:

   – “İşte hep böyle olun da, mekrimden hiçbir zaman emin olmayın”

Nuru ŞEMS ——EY ADEMOĞLU! Sen Bir Güneşsin Işığını Kaybetme

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s