Kutsal Topraklarda Kan ve Göz Yaşı

Bu gün Rabbin kutsal topraklarında kan ve göz yaşı hakim ve bunun hüznünü yüreğimizde derinden hissediyoruz. Biliyoruz ki, sadırlarında vicdan taşıyan herkes derin bir hüzün ve endişe içerisinde olan bitenleri izlemekte ve ardından defalarca Dua kapılarını yardım ve huzur için çalmakta. Bizde bir söz var “Kendin için yapılmasını istemediğini, başkası içinde yapmayacaksın.” diye! unutmamak gerekir ki, güce sahip olmak sorumluluk gerektirir.    Zamanında mazlum olmuş ve bin bir türlü sıkıntıya maruz kalmış bir millet, elindeki güç ve imkanlara güvenerek bu gün nasıl olur da aynı sıkıntı ve cefayı bir başka millete reva görebilir.

Güç ve saltanat hiç bir zaman bir milleti veya bir beşeri Firavun’a dönüştürmemelidir. Unutmamak gerekir ki Yegane güç ve saltanat yalnızca Alemlerin Yaratıcısı olan Allah’a mahsusdur. Muhakkak ki o bu gün Aziz kıldığını, yarın zelil. Bu gün zayıf kıldığını ise yarın güçlü ve kudretli kılabilir ve kılacakta. Bu İlahi kitabında Rabbin kendi üzerinde aldığı bir sözdür.(Biz ise, istiyorduk ki yeryüzünde ezilmekte olanlara lütufta bulunalım, onları önderler yapalım ve onları varisler kılalım. Kasas 5) O Gün geldiğinde ise biz, yani Allah’a teslim olmuş, güç ve saltanat ile desteklenmiş kullar olarak kendine cefayı layık gören kardeşlerimize Yûsuf As misali: “Bugün size kınama yok. Allah sizi bağışlasın. O, merhametlilerin en merhametlisidir.” diyeceğiz. o gün güçlünün haklı olduğu bir dünya görüşü değil, haklının güçlü olduğu İlahi bir söz olacak.

Ama bu gün kardeşlerine sıkıntı ve cefayı reva gören kimselere ise şunları söylemek istiyorum;

Evlerinizden çıkarken hanımınıza ve evlatlarınıza akşama bir daha gelemeyecekmiş gibi sarılıp helallik dileyerek sokağa çıkmanın hissiyatını yüreklerinizde ON dakika yaşamanızı istiyorum. En yakın arkadaşınızın veya  kardeşinizin kucağınızda al kanlar içerisinde hayata son kez baktığını izlerken çaresizliğin ve dumura uğramanın vermiş olduğu şaşkınlıkla kala kalmanın ne olduğunu ON dakika düşünmenizi istiyorum. Mahallenize atılan bir bombanın neticesinde Kışın soğunda ve gecenin zifiri karanlığında evsiz, ışıksız ve susuz çığlıkların, ambulansların sirenlerine karıştığı gecede çaresizce oturup hıçkırıklar içerisinde ağladığınızı ON dakika düşünmenizi istiyorum.Kurulan yardım çadırlarında yemek sıralarına girip yarı aç yarı tok kalkıp açlığınızı su ile bastırmaya çalıştığınız bir günü ON dakika düşünmenizi istiyorum. yağmurun yağdığı bir günün ertesinde çamura dönüşen çadırınızın balkonunda! son elbisesini de kirletmiş olan masum yavrunuzun ışıldayan gözlerini ON dakika düşünmenizi istiyorum.

Ve ardından ON EMİRE  bakıp Rabbin sizden yapmanızı istediği emir ve yasaklar üzerinde  ON dakika daha düşünmenizi istiyorum!

  1. Karşımda başka ilahların olmayacak.
  2. Kendin için oyma put, yukarda göklerde olanın, yahut aşağıda yerde olanın, yahut yerin altında sularda olanın hiç suretini yapmayacaksın, onlara eğilmeyeceksin ve onlara ibadet etmeyeceksin.
  3. Yehova’nın, Rab’ın ismini boş yere ağıza almayacaksın.
  4. Sebt gününü takdis etmek için onu hatırında tutacaksın. Altı gün işleyeceksin ve bütün işini yapacaksın, fakat yedinci gün Allah’ın Rab’e Sebttir. Sen ve oğlun ve kızın, kölen ve cariyen ve hayvanların ve kapılarında olan garibin hiçbir iş yapmayacaksınız. Çünkü Rab gökleri, yeri ve denizi ve onlarda olan bütün şeyleri altı günde yarattı.
  5. Babana ve anana hürmet edeceksin.
  6. Öldürmeyeceksin.
  7. Zina etmeyeceksin.
  8. Çalmayacaksın.
  9. Komşuna karşı yalan şahitlik yapmayacaksın.
  10. Komşunun evine tamah etmeyeceksin, komşunun karısına, yahut kölesine, yahut cariyesine, yahut öküzüne, yahut eşeğine, yahut komşunun hiçbir şeyine tamah etmeyeceksin.

Komşuluk kavramını sadece mahalle komşuluğu olarak algılamayacaksınız. ülkelerin,ülkelere olan komşuluğunu da göz önünde tutacaksınız. Tevrat’ın diğer babları içerisinde Yüce Rabbimiz Komşuluk hukuku üzerine şunları emretmiştir;

Tevrat – LEVİLİLER : Lev.19: 18 Öç almayacaksın. Halkından birine kin beslemeyeceksin. Komşunu kendin gibi seveceksin. RAB benim.

Tevrat – YASANIN TEKRARI  : Yas.5: 21 “‘Komşunun karısına kötü gözle bakmayacaksın. Komşunun evine, tarlasına, erkek ve kadın kölesine, öküzüne, eşeğine, hiçbir şeyine göz dikmeyeceksin.

Velev ki Filistinde yaşayanları özgür bir devlet olarak görmüyor komşuluklarını reddediyorsunuz o zaman onlar sizin sınırlarınız içerisinde yaşayan yabancılar hükmündedir. Yabancıların hak ve hukukunu gözetme konusunda Rabbin emirleri çok açık;

Tevrat – MISIRDAN ÇIKIŞ : Çık.22: 21 “Yabancı ya haksızlık ve baskı yapmayacaksınız. Çünkü sizde Mısır’da yabancıydınız.

Tevrat – MISIRDAN ÇIKIŞ : Çık.23: 9 “Yabancı ya baskı yapmayacaksınız. Yabancı lığın ne olduğunu bilirsiniz. Çünkü siz de Mısır’da yabancıydınız.

Tevrat – LEVİLİLER  : Lev.19: 33 “‘Ülkenizde sizinle birlikte yaşayan bir yabancı ya kötü davranmayın.

Her şeyi bir kenara bırakalım bu saydıklarımı da kabul etmeyebilirsiniz ama bu gün kan dökülen topraklar Rabbin kutsal toprakları bu gün orada dökülen her damla kan Rabbin mahremine karşı büyük bir saygısızlık demektir. Tevratta bu konu hakkında Rab şöyle buyurmaktadır;

Tevrat – ÇÖLDE SAYIM : Say.35: 33 “‘İçinde yaşadığınız ülkeyi kirletmeyeceksiniz. Kan dökmek ülkeyi kirletir. İçinde kan dökülen ülke ancak kan dökenin kanıyla bağışlanır.

Tevrat – YASANIN TEKRARI : Yas.19: 10 Öyle ki, Tanrınız RAB’bin mülk olarak size vereceği ülkede suçsuz kanı dökülmesin ve siz de kan dökmekten suçlu olmayasınız.

Ya Rab! Ruhunu Şeytanın karanlıklarında yitirmiş  kullarını Nur’un ile aydınlat. Hakikati görmelerine mani olan gaflet perdelerini üzerlerinden sıyır. Senin dünyanın tuzaklarla dolu yollarında bıraktığın izlerini takip etmeyenler acaba kimin adımlarını izlemektedirler. Ya Rab! Anlayış ruhunu bi idrak kullarının aralarına gönder ki, kimin adımlarını takip ederek hatalar işlediklerini fark etsinler. Amin…

Yazan: Seyyid Talha Yasin

Nuru ŞEMS ——EY ADEMOĞLU! Sen Bir Güneşsin Işığını Kaybetme

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s