Eşrefoğlu Rumi Hazretlerinin Müzekkin Nüfus syf:17-28

Birisi de MARIFET-I-HASSÜL-HAS’tır.
Mâîrifet-ı-hassül-hassa eren kişilerde muayene hasıl olur.
Onun içın buna MARIFET-İ-HAKIKI derler. O muayene, kişinin kendiliği külliyen kendinden fâni olmayınca hasıl olmaz. Tâlipte bütünü ile mahbup tecelli etmeyince, mahbup da tecelli etmez. Kişinin kendiliği fâni olmayınca da mahhup bütünü ile tecelli etmez. Bu bir acep sözdür, inşaallahu tealâ aşağıda I-IIUAT faslında şerhi yapılacaktır.
Şimdilik şunu iyi bil ki, mâ’rifetullah üç mertebe üzerine olduğu gibi, iyman dahi üç mertebe üzerinedir. Çünkü, kişinin iymanı mârifetine ve mârifeti de iymanına göre olur. Bu konuda da söylenecek çok söz vardır. Söylersem söz uzar, maksattan uzaklaşılır. Şimdi ben sana bu üç mertebe iymanı da diyivereyim ki, bu kitapta müşkiller kalmasın. Sen de bu mertebeler üzerine isen, ümit olunur ki bunları öğrendikten sonra taklit iymandan kurtulur, avamın iymanı olan iymanını Hassül-hassa eriştirir ve bu fakir müellifi de hayır duadan unutmazsın.

İYMAN DA ÜÇ DIERTEBEDİR

Bilmiş olunuz ki, iymân da üç mertebedir:
Biri avamın iymânıdır ve esfele sâfilindir ki, ondan aşağı iyman yoktur. Bundan ileri iyman da yoktur. Zira, bun- suz iyman tamam olmaz. Fakat, bundan aşağı iyman yoktur denilmesinin sebebi, bununla cehenneme gidilir mânası- nadır. Zira, iymanın temeli ve aslıdır. Avamın iymanı hakkında yukarıda bazı şerhler yapmış ve demiştik ki, Resûl-ü ekrem sallallahu aleyhi ve sellem efendimiz:
Kalbinde zerre miktar iyman bulunan, ateşten çıkarılır; buyurmuşlardır.
Avamın iymanı TAKRIRÜN BIL-LISAN VE TASDİKUN BİL-CENÂN’dır. Yani, dil ile söylemek ve kalp ile tasdik eylemektir. Server-i kâinat aleyhi ve âlihi afdal-üt-tahiyyat efendimiz hazretleri:

Nuru ŞEMS ——EY ADEMOĞLU! Sen Bir Güneşsin Işığını Kaybetme

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s